W ostatni dzień nauki przed świętami Bożego Narodzenia w SP2 odbyła się bardzo miła uroczystość. Najpierw klasa IIIa zaprezentowała przedstawienie „Polskie Wigilie”. Dwoje dzieci, Gosia i Oskar, cofnęło się w czasie dzięki... komputerowi. Gosia próbowała udowodnić Oskarowi, że tradycje związane z Bożym Narodzeniem były bardzo ważne dla Polaków i są nierozerwalnie związane z historią ojczyzny. Oskar próbował wymigać się od świątecznych porządków i jakoś tak komputer wciągnął go i próbującą go ratować Gosię. Szukając drogi powrotnej do domu dzieci spotkały Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Sabinkę na Syberii, polskiego oficera uwięzionego w Ostaszkowie, Henię spod Grodna, która spieszyła się na Wigilię pierwszą po II wojnie światowej i kobietę internowaną w Gołdapi w okresie stanu wojennego. Osoby te w rozmowie z dziećmi przedstawiały swoje Wigilie. Mówiły, w jakiej sytuacji się znajdują, wymieniały potrawy wigilijne i ozdoby choinkowe. Dzieci znalazły drogę do domu. Oskar już jest pewien, że tradycje Bożego Narodzenia ukształtowane zostały również przez wydarzenia historyczne, a na przestrzeni dziejów jednoczyły Polaków i podnosiły na duchu. Przedstawienie przygotowane zostało w ramach realizacji innowacji „Historia w postaciach zapisana”.
Po przedstawieniu odbyło się wręczenie nagród w XIII Szkolnym Konkursie „Śpiewamy kolędy”, plastycznym w ramach projektu „To i owo lecz na nowo” oraz „Jesienne mandale” – konkursie powiatowym ogłoszonym przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej i Starostwo Gołdapskie.
Ostatnią częścią programu był koncert laureatów XIII Szkolnego Konkursu „Śpiewamy kolędy”. Wspólne kolędowanie wprowadziło wszystkich w radosny, świąteczny nastrój.
Helena Galińska