Marta Taraszkiewicz
- 22gru
- 22gru
KARTKA ŚWIĄTECZNA
W dniach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, zorganizowali wyjątkową akcję, której celem było wprowadzenie atmosfery radości i ciepła, w tym szczególnym czasie. Uczniowie własnoręcznie wykonali bożonarodzeniowe kartki, które następnie zostały wręczone: podopiecznym oraz pracownikom Słonecznego Domu, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły, starszym osobom podczas rozwożenia paczek przedświątecznych oraz wysłane do pracowników Fundacji ,, Na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” wraz z prezentami przekazanymi od wolontariuszy dla podopiecznych fundacji. Nasze kartki spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony osób obdarowanych. Stały się one źródłem radości i wzruszenia, przypominając o życzliwości i serdeczności. Wiele osób podkreślało że ten drobny gest, miał dla nich szczególne znaczenie w okresie świątecznym. Cieszymy się bardzo, gdyż wykonywaliśmy je z ogromnym zaangażowaniem i radością. Dziękuję wszystkim wolontariuszom za ich pracę i niegasnącą chęć działania. To dzięki takim inicjatywom wyjątkowa atmosfera świąt staje się bardziej odczuwalna dla każdego.
20Anna Putra
- 21gru
„Polskie Wigilie” w SP2
W ostatni dzień nauki przed świętami Bożego Narodzenia w SP2 odbyła się bardzo miła uroczystość. Najpierw klasa IIIa zaprezentowała przedstawienie „Polskie Wigilie”. Dwoje dzieci, Gosia i Oskar, cofnęło się w czasie dzięki... komputerowi. Gosia próbowała udowodnić Oskarowi, że tradycje związane z Bożym Narodzeniem były bardzo ważne dla Polaków i są nierozerwalnie związane z historią ojczyzny. Oskar próbował wymigać się od świątecznych porządków i jakoś tak komputer wciągnął go i próbującą go ratować Gosię. Szukając drogi powrotnej do domu dzieci spotkały Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Sabinkę na Syberii, polskiego oficera uwięzionego w Ostaszkowie, Henię spod Grodna, która spieszyła się na Wigilię pierwszą po II wojnie światowej i kobietę internowaną w Gołdapi w okresie stanu wojennego. Osoby te w rozmowie z dziećmi przedstawiały swoje Wigilie. Mówiły, w jakiej sytuacji się znajdują, wymieniały potrawy wigilijne i ozdoby choinkowe. Dzieci znalazły drogę do domu. Oskar już jest pewien, że tradycje Bożego Narodzenia ukształtowane zostały również przez wydarzenia historyczne, a na przestrzeni dziejów jednoczyły Polaków i podnosiły na duchu. Przedstawienie przygotowane zostało w ramach realizacji innowacji „Historia w postaciach zapisana”.
Po przedstawieniu odbyło się wręczenie nagród w XIII Szkolnym Konkursie „Śpiewamy kolędy”, plastycznym w ramach projektu „To i owo lecz na nowo” oraz „Jesienne mandale” – konkursie powiatowym ogłoszonym przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej i Starostwo Gołdapskie.
Ostatnią częścią programu był koncert laureatów XIII Szkolnego Konkursu „Śpiewamy kolędy”. Wspólne kolędowanie wprowadziło wszystkich w radosny, świąteczny nastrój.
11Helena Galińska
- 20gru
Dama z gronostajem w Gołdapi
Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 z entuzjazmem realizują zadania w ramach projektu eTwinning „Moja przygoda w muzeum”. Odwiedziliśmy wirtualnie Rijksmuseum w Holandii i Muzeum Orsay we Francji, gdzie poznawaliśmy dzieła mistrzów sztuki. Wzięliśmy udział w zabawie „Polowanie na skarby”, podczas której szukaliśmy obrazów przedstawiających naturę i zwierzęta.
Następnie uczniowie, tworzyli własne dzieła inspirowane sztuką – niektórzy zajęli się tworzeniem zwierząt z materiałów recyklingowych, a inni przygotowali tła w stylu mistrzów malarstwa. Te prace połączyliśmy w wyjątkowe kompozycje, które zamieściliśmy w wirtualnej książce projektu.
2Dzieci wzięły udział w anonimowym badaniu, wybierając swoje ulubione obrazy spośród dzieł słynnych artystów. Największe zainteresowanie wzbudziła „Gwiaździsta noc” Vincenta van Gogha, a także prace Paula Cézanne’a i Claude’a Moneta. Wyniki badania stały się podstawą do dalszych działań, w których uczniowie zgłębiali emocje i nastroje ukazane w malarstwie.
Grudzień przyniósł kolejne zadania – uczniowie poznawali najpiękniejsze świąteczne dzieła sztuki, zwracając szczególną uwagę na obraz Viggo Johansena „Wesołych Świąt”. Na tej podstawie wykonali własne świąteczne dekoracje, które umieściliśmy na wirtualnej choince, tworząc międzynarodową galerię ozdób.
6Jednak największą grudniową niespodzianką była wizyta Cecylii – maskotki projektu, przedstawiającej Damę z gronostajem Leonarda da Vinci. Cecylia odwiedziła już część szkół naszych partnerów, a teraz zawitała do nas. Dzieci z entuzjazmem pokazały jej swoją szkołę, przygotowują się do przedstawienia najpiękniejszych zakątków naszej miejscowości.
6Projekt eTwinning „Moja przygoda w muzeum” pozwala uczniom nie tylko rozwijać zdolności artystyczne, ale także uczyć się współpracy i odkrywać, jak sztuka łączy ludzi z różnych zakątków świata. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania i wspólne działania w nadchodzących miesiącach!
Anna Bocian, Anna Jurczyk-Andrzejewska
- 20gru
Mistrzostwa Rejonu VI W-MSZS Igrzysk Dzieci w minipiłce ręcznej dziewcząt
19 grudnia 2024 roku w hali Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego w Gołdapi odbyły się Mistrzostwa Rejonu VI W-MSZS Igrzysk Dzieci w minipiłce ręcznej dziewcząt.
Uczennice naszej szkoły wywalczyły 1 miejsce, a w skład zwycięskiej drużyny weszły: Maja Andruczyk, Michalina Górczyńska, Zofia Nawrocka, Weronika Orłowska, Lena Poniatowska, Julia Rolka, Oliwia Sokół, Maria Wasilewska, Zuzanna Ziętek, Maja Żukowska.
Najlepszą zawodniczką turnieju została Maja Żukowska z naszej szkoły, która otrzymała pamiątkową statuetkę.
Na zakończenie zawodów drużyny otrzymały dyplomy i puchary.
8Agnieszka Podbielska
- 20gru
Spotkanie opłatkowe wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas
W dniu 19 grudnia 2024 r odbyło się spotkanie opłatkowe wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Była to wyjątkowa okazja, aby wspólnie świętować zbliżające się Boże Narodzenie, podsumować zrealizowane już działania oraz wyrazić wdzięczność za zaangażowanie w pracę na rzecz innych. Podczas spotkania wolontariusze podzielili się opłatkiem składając sobie serdeczne życzenia, wspólnie śpiewali kolędy, tworząc ciepłą i rodzinną atmosferę. Omówiliśmy plany na przyszły rok oraz kolejne inicjatywy charytatywne. Spotkanie opłatkowe było nie tylko okazją do integracji, ale także do umocnienia ducha wspólnoty i wzajemnego wsparcia.
Dziękuję wszystkim wolontariuszom za obecność oraz zaangażowanie w działaniach Szkolnego Koła Caritas.
2Anna Putra
- 20gru
- 19gru
ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI W GRUPIE 0B
17 grudnia przedszkolaki z grupy 0B zgodnie z tradycją piekły świąteczne pierniczki. Przygotowane wcześniej ciasto, dzieci wałkowały, a następnie wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Nie zabrakło choineczek, bałwanków, gwiazdek czy reniferków. Pełne blaszki pierniczków piekły się w piekarniku, a ich zapach unosił się w całej stołówce, wprawiając wszystkich w świąteczny nastrój. Gotowe pierniczki dzieci z radością dekorowały lukrami i barwnymi posypkami. Wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków było doskonałą zabawą . Pięknie przyozdobione pierniki dzieci zabrały do domu.
Dziękujemy serdecznie Pani Aleksandrze Szymańczyk, mamie naszego Leonka za pomoc w przygotowaniu pierniczków i za wspólnie spędzony czas.
27Marta Taraszkiewicz
- 19gru
Działamy w programie Szkoła z Klasą - kolejne zadania za nami
W naszej szkole czas przedświątecznego oczekiwania jest szczególnie wyjątkowy. Podczas zajęć z pedagogiem specjalnym i pedagogiem szkolnym skupiliśmy się na emocji, która w tym okresie nabiera szczególnego znaczenia – radości. Dzięki różnorodnym aktywnościom dzieci miały okazję nie tylko twórczo się rozwijać, ale także zgłębiać ważne aspekty emocjonalno-społeczne.
Jednym z elementów zajęć było wypełnianie specjalnej karty pracy zatytułowanej „Kubek radości”. Zadaniem dzieci było narysowanie lub zapisanie w kubku rzeczy, które sprawiają im radość. Dzieci z zaangażowaniem uzupełniały karty, wymieniając ulubione smakołyki, wspólne chwile z rodziną, ulubione zabawy czy ciepłe słowa bliskich.
W ramach zajęć dzieci tworzyły piękne świąteczne ozdoby: malowały bombki i lepiły dekoracje z masy solnej. Każda praca była wyjątkowa i pełna dziecięcej wyobraźni.
Zajęcia wypełniły także zagadki świąteczne, które pobudzały wyobraźnię i kreatywne myślenie. W atmosferze relaksu dzieci słuchały opowiadania pt. Renifery Mikołaja, co wprowadziło je w nastrój wyciszenia i refleksji.
Rozmawialiśmy o tym, jak ważne są prezenty, których nie można kupić w sklepie. Dzieci opowiadały o takich „podarunkach” jak przytulas, filiżanka gorącej czekolady przygotowana przez mamę czy ciepłe słowa „kocham Cię”. Dyskutowaliśmy też o tym, co my sami możemy zrobić, aby okazać innym sympatię lub miłość.
Dzieci segregowały różne sytuacje na dobre uczynki, przewinienia i zadania specjalne podczas świąt. Wspólnie omawialiśmy nasze emocje i to, jak ważne jest dzielenie się radością – nie tylko poprzez dawanie prezentów, ale także przez gesty dobroci, wsparcia i wspólnego spędzania czasu.
Święta to czas, który przypomina nam o pięknie prostych rzeczy i wartości, które budują więzi międzyludzkie. Dzięki tym zajęciom dzieci mogły jeszcze lepiej zrozumieć, że radość to nie tylko otrzymywanie, ale przede wszystkim dzielenie się nią z innymi.
#fundacjaszkołazklasą
#szkołazklasą
#kursnaodporność
Zapraszamy na fotorelację.
36Anna Bocian, Martyna Gołębicka
- 19gru
- 19gru
„Opowieść wigilijna” – teatrzyk
W dniu dzisiejszym do naszej szkoły zawitał Teatr Akada z przedstawieniem „Opowieść wigilijna”. Przedstawienie opowiadało o młodej dziewczynie, która bardzo cieszy się z nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji odwiedza swojego dziadka, aby pomóc mu w przygotowaniach świątecznych. Niestety dziadek nie lubi świąt, a nawet o nich nie pamięta. Wnuczka robi wszystko, aby zmienić nastawienie dziadka. Dzięki jej staraniom dziadek pokochał święta i poczuł ich magię. Dzieciom z klas 0-2 teatrzyk bardzo się podobał, a uśmiech, który towarzyszył im przez cały spektakl, był gwarancją dobrej zabawy i miło spędzonego czasu.
8Marta Taraszkiewicz
- 19gru
VII Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Leć kolędo, leć…”
18 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Leć kolędo, leć…”, który odbył się w Domu Kultury w Gołdapi. Soliści dzielnie reprezentowali swoje umiejętności wokalne.
W kategorii „GRUPY 0” I miejsce zajęła Irenka Albowicz, II miejsce – Zosia Albowicz, w kategorii „klas I-III” – II miejsce: Zuzia Morek, wyróżnienie: Weronika Banaś, a w kategorii „klas IV-VI” – II miejsce zajął Elliott Karniłowicz, a wyróżniona została Emilia Świtaj. Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję i dziękuję za zaangażowanie.
Stanisława Mossakowska
2
- 17gru
Radosnych Świąt EkoDrużyno Gołdap
Niech zdrowie, entuzjazm i pozytywna energia towarzyszą gołdapiankom i gołdapianom przez cały świąteczny czas. A Nowy Rok 2025 pozwoli rodzinom, przyjaciołom z bliska i daleka zrealizować plany, spełnić marzenia, wędrować w stronę dobra.
Kontynuujmy wspólnie ekologiczną misję i inspirujmy innych do dbania o naszą planetę.ŻYCZYMY RODZINNYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.
Pozdrawiamy sympatyków naszych ekodziałań -
EkoDrużyna Gołdap -Alina Oleszczuk
EkoDrużyna Gołdap jest ogromna, czy już wstąpiłeś do jej szeregów?Świetnie, teraz dołącz do przekazania świątecznych życzeń, zapraszamy!
2Alina Oleszczuk
- 17gru
Klasa I b i VI b z radością informują: Misja – grudzień 2024 – Dzień Wolontariusza - zrealizowana
Uczniowie klasy Ib i VIb od trzech miesięcy realizują misje w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego EMP@ATYCZNA KLASA. Grudniowa misja związana była z obchodami Dnia Wolontariusza.Działania rozpoczęli od przygotowanie szkolnej gazetki z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, by przypomnieć społeczności szkolnej o tym ważnym dniu. Na drzwiach obu klas pojawiło się hasło: „Bądź powodem czyjegoś uśmiechu”, które stało się myślą przewodnią wszystkich zaplanowanych działań. Pierwszoklasiści zdobyli wiedzę, poznali ideę wolontariatu. Szóstoklasiści wsparli Szkolne Koło Caritas, biorąc udział w świątecznej zbiórce żywności dla osób potrzebujących organizowanej przez Caritas Polska pod hasłem: „Tak. Pomagam!”. Wspólnie z młodszymi kolegami i koleżankami przygotowali kartki świąteczne, które otrzymali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi oraz inne starsze osoby. Przygotowali stoiska na szkolny kiermasz świąteczny. W swoich działaniach nie zapomnieli o zwierzętach. Zorganizowali zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów. Dodatkowo pierwszoklasiści własnoręcznie przygotowali kule dla ptaków, by pomóc im przetrwać zimę.Grudzień to magiczny czas. Każda bezinteresowna pomoc wywołuje uśmiech. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy, aby uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Życzymy spokoju i radości. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie chwile wytchnienia, aby Nowy Rok obfitował w sukcesy, zdrowie i spełnienie wszystkich marzeń. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
Barbara Girtler
Anna Jurczyk- Andrzejewska
- 17gru
Nasza szkoła w programie „Aktywna Szkoła – Aktywny do Kwadratu”
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu "Aktywna Szkoła – Aktywny do Kwadratu", którego celem jest promowanie zdrowego trybu życia, rozwijanie aktywności fizycznej oraz budowanie pozytywnych nawyków ruchowych wśród dzieci i młodzieży. Program ten podkreśla, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna nie tylko dla zdrowia, ale również dla dobrego samopoczucia, koncentracji i efektywności w nauce.
W ramach tego przedsięwzięcia, od września do końca listopada, nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali zajęcia ruchowe dla uczniów klas 1, 3, 5 i 6, które były pełne zabawy, energii oraz różnorodnych form aktywności. Dzieci uczestniczyły w grach zespołowych, ćwiczeniach sprawnościowych oraz zabawach ruchowych, które pozwalały rozwijać ich zdolności fizyczne i wzmacniać umiejętność współpracy. Każda grupa wiekowa miała okazję doświadczyć, jak wiele radości i satysfakcji może płynąć z aktywnego spędzania czasu.
Udział w programie „Aktywna Szkoła – Aktywny do Kwadratu” pozwolił nam nie tylko pokazać, jak istotny jest ruch w codziennym życiu, ale również zintegrować uczniów wokół wspólnego celu – promowania zdrowego stylu życia. Razem możemy zmieniać codzienność na lepszą – z uśmiechem i w ruchu!
8Agnieszka Podbielska
Stanisława Mossakowska
- 13gru
DZIEŃ GUZIKA
W grudniu - 12, swój wielki dzień mają guziki. Dlaczego taka data? Jak się okazuje przypada na 12 dzień 12 miesiąca, a guziki liczy się przecież tuzinami. W Łowiczu istnieje Muzeum Guzików, więc jeżeli będziecie w pobliżu , odwiedźcie go. Na pewno poznacie guzikowe ciekawostki, jak również obejrzycie ekspozycję liczącą naprawdę sporą ilość najróżniejszych guzików. Okazuje się, że organizowane są również zawody w piłce guzikowej. Tego dnia w bibliotece szkolnej też można było zagrać w piłkę guzikową. Wcale nie jest to takie proste, ale wciągające i sprawia wiele radości, szczególnie, gdy trafimy piłką do bramki.
Edyta Izbicka
- 13gru
- 12gru
Realizacja projektu edukacyjnego "Witaminki" w grupie przedszkolnej 0b
W ramach projektu edukacyjnego "Witaminki" dzieci z grupy przedszkolnej 0b odbyły niezwykłą podróż do świata zdrowych warzyw! Tematem zajęć były czosnek, kapusta i cukinia – warzywa o wyjątkowych walorach zdrowotnych.
Na początku zajęć dzieci ułożyły puzzle przedstawiające sylwety warzyw. To zadanie wprowadziło je w temat dnia, rozwijając jednocześnie ich spostrzegawczość i umiejętność współpracy.
Następnie przedszkolaki obejrzały krótki film edukacyjny, który przybliżył im pochodzenie oraz znaczenie zdrowotne omawianych warzyw. Dzieci z zaciekawieniem słuchały informacji o tym, jak czosnek wspiera odporność, kapusta wzmacnia organizm, a cukinia jest lekkostrawnym dodatkiem do diety.
Jednym z najbardziej radosnych punktów zajęć był taniec do piosenki „Cukinia Celestyna”. Równie angażujące było opowiadanie o kapuście, wzbogacone o pokazywanie ruchem oraz czosnkowa joga. Przedszkolaki wzięły udział w ćwiczeniu na orientację w przestrzeni, wykorzystując cukinię jako element gry. Było to świetne łączenie nauki z zabawą, rozwijające zmysł przestrzeni oraz sprawność fizyczną dzieci.
Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały w grupach pracę plastyczną, wyklejając bibułą warzywa poznane tego dnia.
Zajęcia te nie tylko wzbogaciły wiedzę dzieci na temat zdrowej żywności, ale również były źródłem radości i dobrej zabawy. Czekamy na kolejne inspirujące spotkania w ramach projektu "Witaminki"!
5Marta Taraszkiewicz, Anna Bocian
- 12gru
Półproduktów nie tolerujemy. Sami pieczemy, gotujemy. Wiemy, co jemy!
W czwartek, 12 grudnia, odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny.
Znaleźć na nim można było wszystko: ozdoby, zabawki, książki, żywe drzewka, kartki świąteczne, konfitury, wypieki, sałatki, różne galaretki, przekąski owocowe.
Ogromne PODZIĘKOWANIA rodzicom za przygotowanie wszystkiego, co dotyczyło programu TRZYMAJ FORMĘ! Na każdym stoisku było coś zdrowego, dobrego, smakowitego. Oto fotorelacja:
17Małgorzata Marcinkiewicz
- 11gru
Odznaki Młodego Strażnika Parku 2024 dla SP2
W dniu 10 grudnia 2024r., w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, młodzi przyrodnicy ze szkół podstawowych Powiatu Gołdapskiego wzięli udział w konkursie wiedzy „Młody Strażnik Parku. Mistrz dendrologii”.
Konkurs wymagał od uczestników wiedzy na temat budowy drzew nagonasiennych i okrytonasiennych, znajomości drzew pomnikowych występujących w Polsce, form ochrony przyrody, w tym roślin i zwierząt chronionych w Puszczy Rominckiej oraz rozpoznawania drzew.
Przyrodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi przygotowywali się do konkursu w swojej ekopracowni.
Mistrzami dendrologii zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi: Antoni Sakowicz (I miejsce), Dominik Łaban (III miejsce); Maria Wasilewska weszła do finału i wywalczyła V miejsce. II miejsce uzyskała uczennica ze Szkoły Podstawowej w Dubeninkach.
Gratulujemy laureatom i finalistom. Dziękujemy organizatorom z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej za przygotowanie ciekawego konkursu, już po raz osiemnasty.
2Małgorzata Wojciechowska- Gutowska