- 20cze
- 19cze
Emerytury czas...
Barbaro, Bożeno, Urszulo już od września znikniecie z codziennego życia naszej szkoły. Zostawiacie po sobie ogromne osiągnięcia, niezwykłość, pamięć, dumę. Zapewniamy, że będziemy wspominać dyżury, spotkania, projekty, szkolenia, akademie, a przede wszystkim naszą wspólną pracę z dziećmi. Nie ukrywamy, że z chęcią dołączylibyśmy do Was, ale, niestety, jeszcze kroczymy drogą do urlopu marzeń. Ulu, Basiu, Bożenko, gratulujemy ostatniego awansu zawodowego- emerytury. Życzymy zdrowia, spokojnych dni i rozwijania swoich pasji.
Koleżanki i Koledzy
12
- 19cze
„ Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy”
W klasie IIa SP2 od IX 2023 r. do V 2024 r. realizowana była innowacja „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy”. Miała na celu m.in.:
- zainteresować dzieci otaczającym światem, różnymi dziedzinami wiedzy,
- umożliwić każdemu dziecku samodzielne zdobywanie wiedzy, dzielenie się nią z rówieśnikami,
- nauczyć samodzielnego planowania i przeprowadzania doświadczeń, wnioskowania, udowadniania postawionej tezy,
- zwiększyć zaangażowanie dzieci w proces edukacyjny.
2 - 3 razy w tygodniu punktualnie o godz. 8.00 w klasie wykonywane było doświadczenie. Przeprowadzono w ten sposób 86 eksperymentów. Dodatkowo, w innych godzinach zajęć przeprowadzano kolejne doświadczenia, które były inicjowane przez dzieci a inspirowane działaniami z początku zajęć. Początkowo doświadczenia prezentowała nauczycielka, potem coraz częściej uczniowie wg własnego pomysłu po uprzednim uzgodnieniu z nauczycielem. Uczniowie najpierw przewidywali, co się wydarzy, po wykonanym doświadczeniu próbowali wyjaśniać zaistniałe zjawisko i podawali przykłady wykorzystania zdobytej wiedzy. Jeśli już miały okazję zaobserwować dane zjawisko, mówiły w jakich okolicznościach, jaki był efekt. Doświadczenia prezentowała klasie jedna osoba, a jeśli była taka możliwość – dzieci wykonywały je indywidualnie lub w parach. Rodzice widząc zaangażowanie dzieci podarowali klasie na mikołajki mikroskop. Był on dostępny dla uczniów cały czas. Uczniowie samodzielnie przygotowywali preparaty, dokonywali obserwacji.
W sumie dzieci wykonały kilkaset eksperymentów. Dowiedziały się m.in. że: pod wpływem kwasu skorupka jajka rozpuszcza się ( wniosek dzieci – warto myć zęby); tekst napisany ścieralnym długopisem ginie w wyższej temperaturze, ochłodzony pojawia się, ale czynności te można powtórzyć tylko raz; liczba, której suma cyfr dzieli się przez 3, sama również dzieli się przez 3; „pracujący” rozczyn drożdżowy wytwarza gaz, to dzięki niemu drożdżówka jest puszysta; podobnie dzieje się w reakcji octu i sody; woda zamarzając zwiększa swoją objętość; po rozszczepieniu wiązki białego światła otrzymamy tęczę. Dzieci zrobiły mąkę ziemniaczaną i sprawdziły jej właściwości, wykonały proste doświadczenia z elektrycznością, poznały budowę kwiatów, zobaczyły aparaty szparkowe na liściach roślin i dowiedziały się do czego służą. Sprawdziły, w co rośliny wyposażają swoje nasiona, by te łatwiej się rozsiewały. W zaroślach przy placu zabaw, w domach w doniczkach i przydomowych ogrodach z zebranych przez dzieci kasztanów, żołędzi, klonowych nosków i innych wyrosło wiele nowych drzew. I tak można wymieniać długo.
Moim zdaniem najważniejszymi efektami innowacji jest to, że uczniowie potrafią samodzielnie zdobywać wiedzę, przeprowadzać doświadczenia, planować swoje działania, wyciągać wnioski, dzielić się wiedzą z innymi, adekwatnie do wieku potrafią łączyć wiedzę z różnych dziedzin i wykorzystywać ją w praktyce. Dzieci są bardziej pewne siebie, śmiało wypowiadają się na forum klasy, występują przed publicznością. Bezcenne były również emocje, jakie towarzyszyły eksperymentom. Mam nadzieję, że ta ciekawość świata i radość z jego poznawania pozostanie z dziećmi na zawsze.4Helena Galińska
- 19cze
Rozstrzygnięcie konkursów świetlicowych
Wyjątkowe zwierzę i Najważniejsza, najpiękniejsza … mama
Celem konkursów było:
- rozwijanie kreatywności, wrażliwości oraz uzdolnień plastycznych małych artystów,
- wzbogacenie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych,
- promowanie osiągnięć uczniów aktywnych plastycznie,
- dostrzeganie piękna natury.
Laureaci konkursu:
Najważniejsza, najpiękniejsza … mama
I miejsce
Daria Jadeszko 0 b
Inga Jadeszko III b
II miejsce
Liliana Kowal 0 b
Blanka Markowska I a
III miejsce
Magdalena Bernatowicz 0 a
Bianka Tylenda I a
Wyróżnienie
Zofia Zdancewicz I a
Wyjątkowe zwierzę
I miejsce
Lidia Kowalska 0 a
Lena Radzewicz 0 b
Marika Piwowar 0 b
II miejsce
Maciej Milewski 0 b
Oliwier Dąbrowski 0 b
III miejsce
Liliana Kowal 0 b
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!!!!!!
Organizatorki: Teresa Augustynowicz i Ewa Słomska.
- 19cze
“Młodzi głosują” - projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi wzięła udział w projekcie “Młodzi głosują 2024” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W projekcie “Młodzi głosują 2024” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczyciela-koordynatora, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Uczniowie klas VI – VIII mieli możliwość uczestniczenia w tym wyborczym święcie, uświadamiając sobie jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.
W ramach projektu korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przeprowadzono angażujące lekcje WOS o wadze głosu, Unii Europejskiej i możliwościach wpływu na jej instytucje. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.
Patrycja Nawrocka
- 19cze
PROJEKT NA JĘZYKU POLSKIM
Nauka metodą projektu uczy wykazania się w praktyce tym, co uczniowie wiedzą z różnych przedmiotów. To również doskonała forma wykorzystania zdolności manualnych.
Uczniowie klasy 6a i 6b wykonali metodą projektu gry planszowe do fragmentu lektury uzupełniającej ,,Wiejemy do lasu” Lyn Gardner.
Praca składała się z kilku etapów. Najpierw wszyscy uważnie przeczytali fragment wspomnianej lektury pt. ,,Ostateczna rozgrywka”. Następnie wykonali notatkę w zeszycie o świecie przedstawionym. Później projektowali planszę do gry, wykorzystując wiedzę o bohaterach, czasie i miejscu akcji. Celem każdego gracza miało być pokonanie wilkołaka i odzyskanie magicznej piszczałki. W pracy przydały się umiejętności z informatyki, plastyki, matematyki. Trzeba było odpowiednio zaplanować pola gry, zaprojektować lub narysować postaci, wykonać pionki, a nawet kostkę. Uczniowie wykazywali się zaradnością i pomysłowością. Oczywiście ułożyli instrukcję do swojej gry. Planszówkę wykonali według wspomnianego projektu. Ostatnim etapem było sprawdzenie, czy praca się udała, a zatem zagranie. Uczniowie chętnie testowali swoje gry i rówieśników. Niekiedy trzeba było wprowadzić poprawki, żeby gracz nie miał wątpliwości. Instrukcja nie mogła być zawiła.
Niektórzy uczniowie wzięli gry do domu, żeby zagrać z rodzeństwem, znajomymi. Inni postanowili dać opiekunom szkolnej świetlicy, by skorzystali z nich pozostali uczniowie. Część gier pozostała w pracowniach kl.6a i 6b. Uczniowie stwierdzili, że na pewno zagrają w nowym roku szkolnym.
21Małgorzata Marcinkiewicz
- 18cze
„Każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmienić świat ...”
Pod takim hasłem 12 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi odbyło się szczególne wydarzenie – uroczystość podsumowująca rok obchodów jubileuszu 60-lecia szkoły. Uroczystość zgromadziła licznych gości.
Jubileusz stał się okazją do wspomnień, przywołania ulotnych obrazów z przeszłości, zdarzeń i ludzi, którzy przez lata kształtowali wyjątkowy charakter szkoły. W przeciągu 60 lat szkoła połączyła kilka pokoleń nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i absolwentów, którzy zapisywali kolejne karty historii szkoły, tworzyli tradycję, wychowywali, wpajali wartości.
Uczniowie, pod kierunkiem p. Barbary Girtler, p. Anny Budzińskiej i p. Heleny Galińskiej, przygotowali wzruszający, ale też pełen szkolnego humoru, program artystyczny, który połączył przeszłość z teraźniejszością, nowoczesność z tradycją, zwracając uwagę na to, że w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi minione lata przyniosły wiele zmian. Szkoła żyła przez 60 lat, bo szkoła to przecież nie mury, a ci, którzy tworzą szkolną społeczność, kolejne pokolenia, bo to właśnie w szkole spotyka nas to, co w pamięci pozostaje najdłużej: uśmiechy i łzy, trudy i poświęcenia, sukcesy i porażki, czyli to wszystko, co nieustannie towarzyszy człowiekowi.
Zwieńczeniem uroczystości było międzypokoleniowe spotkanie „przy kawie”. Nie obyło się więc bez wzruszeń i podsumowań.
Uroczystość uświetniły dekoracje przygotowane przez p. Annę Jurczyk – Andrzejewską i p. Annę Bocian oraz prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Agnieszkę Podbielską.
Życzymy szkole, nauczycielom, uczniom i rodzicom, kolejnych wspaniałych jubileuszy!
15
- 18cze
SP2 w #REPETUJEMY
Grupa dziewczynek uczęszczających do świetlicy szkolnej w SP2 wzięła udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Ekologicznej #REPETUJEMY. Jego celem było pogłębianie wiedzy, umiejętności i postaw prośrodowiskowych oraz wzmacnianie świadomości ekologicznej i osobistej odpowiedzialności za środowisko. Uczennice wykonały wspólną pracę plastyczną, dzięki której zakwalifikowały się do programu wraz z 49 grupami świetlicowymi z całej Polski. Przez kolejne tygodnie Agatka, Liwia, Zuzia, Inga i Bianka zrealizowały różne wyzwania, np.: narysowały komiks nt. właściwego przechowywania produktów spożywczych, stworzyły pracę przedstawiającą ekologiczne zakupy, przygotowały plakat z wierszem pt.: Segregowanie odpadów, zaśpiewały piosenkę pt. Życie butelki (napisaną przez panią Stasię specjalnie
na potrzebę programu), wykonały warcaby z materiałów z recyklingu.
Uczestniczki programu chcą zapewnić przyszłym pokoleniom możliwość życia w zdrowym środowisku. Wszyscy powinniśmy być świadomi, że będzie to możliwe wyłącznie dzięki zbiorowemu zaangażowaniu. Nie odkładajmy tego na później!!
5Teresa Augustynowicz
- 18cze
Biwak integracyjny kl.Vb
W dniach 14-15 czerwca uczniowie klasy 5b pod opieką Barbary Girtler oraz Anny Jurczyk-Andrzejewskiej uczestniczyli w biwaku w miejscowości Barkowo. Pierwszym zadaniem, z którym dzieci bez trudu sobie poradziły było rozłożenie namiotów. Następnie młodzież zwiedziła gospodarstwo Państwa Budaj. Wieczór upłynął w radosnej atmosferze. Dzieci aktywnie spędzały czas, biorąc udział w różnego rodzaju rozgrywkach sportowych. Dzień zakończyliśmy ogniskiem, pysznym bigosem oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Następnego dnia tuż po śniadaniu wszyscy wybraliśmy się na długi spacer dookoła miejscowości. Podziwialiśmy okolice, próbowaliśmy odszukać zapomniany cmentarz. Na leśnych polanach zebraliśmy pyszne poziomki.
W czasie pobytu dzieci miały możliwość wypoczynku, wspólnych zabaw oraz poznania otaczającej przyrody. Miło spędzony czas nie tylko zintegrował młodzież, ale również zostanie wspomnieniem na lata. Dziękujemy Państwu Budaj za zaproszenie, udostępnienie pola pod namioty, pyszną kolację, obiad oraz możliwość aktywnego spędzenia czasu.
29Ania Jurczyk-Andrzejewska
- 12cze
Bezpieczne wakacje 2024!
We wtorek, 11 czerwca 2024 r., odwiedziła naszą szkołę pani Joanna Ryska– policjant oraz dzielnicowy na terenie gminy Gołdap. https://www.facebook.com/PolicjaGoldap
Spotkanie dotyczyło przede wszystkim bezpieczeństwa w czasie zbliżających się wakacji. Pani policjant przypomniała uczniom, w jaki sposób należy zachować się podczas uprawiania sportów letnich – jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach. Ostrzegła też ich przed zabawami na jeziorze, w morzu i szczególnie na niestrzeżonych kąpieliskach, które mogą doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Uświadomiła dzieciom i młodzieży, że mają obowiązek pomocy osobie, która uległa jakiemuś wypadkowi, gdyż nieudzielenie jej skutkuje odpowiedzialnością karną. Podkreśliła, że należy uprawiać sporty letnie w miejscach do tego przeznaczonych i bezpiecznych, ale nigdy w pobliżu drogi publicznej czy tam, gdzie odbywa się ruch pieszych, a także na rzekach, jeziorach, stawach. Pani policjant zachęciła uczniów do spędzania czasu na świeżym powietrzu i korzystania z uroków lata, jednak w sposób odpowiedzialny oraz z zachowaniem zdrowego rozsądku. Wspomniała również o zagrożeniach dotyczących korzystania z Internetu, telefonu komórkowego, portali społecznościowych. W trakcie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami oraz spostrzeżeniami. Na zakończenie życzyła wszystkim zdrowych i bezpiecznych wakacji.
A zatem odpoczywajmy w czasie wakacji, ale rozsądnie.
Pedagog
Alina Pałys
- 12cze
Wycieczka klasowa Va
4 czerwca 2024r. nasza klasa wybrała się do Płociczna na przejażdżkę Wigierską Kolejką Wąskotorową.
Podziwialiśmy piękne widoki i krajobrazy Wigierskiego Parku Narodowego. W czasie przejazdu zabytkową kolejką mieliśmy możliwość poznania jej historii . Przeżyliśmy wspaniałą i niezapomnianą przygodę.
15Ewa Słomska
- 12cze
Trekking po Puszczy Rominckiej „Polskie Tajgowisko 2024”
W dniu 11 czerwca 2024r. w okolicach wsi Degucie, w Puszczy Rominckiej, odbył się konkurs przyrodniczy „Polskie Tajgowisko 2024”. Jego organizatorem był Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Uczestnicy rywalizowali pisząc „wejściówkę” sprawdzającą wiadomości na temat przyrody, form ochrony, historii, walorów turystycznych Puszczy Rominckiej. Następnym etapem było pokonanie trasy terenowej z mapą i wykonanie różnorodnych, bardzo ciekawych zadań.
Po powrocie do bazy na wędrowców czekał poczęstunek i ognisko.
W konkursie uczestniczyło 8 drużyn ze szkół Powiatu Gołdapskiego, w tym dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi. Grupa „Żbików” w składzie: Antoni Sakowicz, Dominik Łaban z klasy 5a oraz Paweł Jurczyk z klasy 5b zajęli II miejsce, natomiast „Rzęsorki” w składzie: Maria Struh z klasy 8, Anna Konieczny z klasy 7a oraz Borys Wilczyński z 6b wywalczyli III miejsce. Zwyciężyły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr1 w Gołdapi.
Gratulujemy laureatom!
9Małgorzata Wojciechowska-Gutowska
- 12cze
Wycieczka do Warszawy
W drugim tygodniu czerwca uczniowie kl. 4-6 wybrali się na wycieczkę do Warszawy.
Celem było doświadczenie tego, o czym słyszą w szkole, czytają lub oglądają w telewizji. Uczniowie byli w Centrum Nauki Kopernik – miejscu, które inspiruje do obserwacji, zadawania pytań i udzielania odpowiedzi. Obserwacje dotyczyły anatomii i zjawisk fizycznych. Z ciekawością rozmawiali z Mikołajem Kopernikiem – sztuczną inteligencją. To było niesamowite przeżycie. Zadawali mu ułożone przez siebie pytania, a on udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Uczniowie zwiedzili także ogród zoologiczny a nawet poznali historię powstania czekolady. Oczywiście zobaczyli Starówkę, na której przywitali się z warszawską syrenką i oddali pokłon Zygmuntowi III Wazie.
Wycieczka do Warszawy była dowodem, że podróże kształcą.
19
- 11cze
Czyżby dąb zachorował i zniknął?-EkoDrużyna Gołdap przeprowadza śledztwo
W ramach wielu akcji eko posadziliśmy setki drzew, wśród nich były dęby, świerki, buki, jarzęby. Pielęgnujemy nasze hodowle i obserwujemy też drzewka posadzone przez innych gołdapskich miłośników przyrody.
Nasze oczy cieszą nowe dęby posadzone z okazji 60-lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi, martwi nas zniknięcie dębu posadzonego z okazji 453. rocznicy powstania miasta.
3Alina Oleszczuk
- 11cze
Majowe i czerwcowe Dni Pustej Klasy tylko w Dwójce- EkoDrużyna Gołdap 1a informuje informuje (z cyklu XXII Zielone Dni w Gołdapi)
Czy w zwykłej szkole da się regularnie wychodzić do lasu i to przez cały rok?
W Dwójce da się.
Czy w zwykłej szkole da się regularnie wychodzić na zajęcia sportowe na łono natury ?
W Dwójce da się.
Czy każdy przedmiot można zrealizować na łonie natury?
W Dwójce tak
Język polski,matematyka,przyroda,historia,fizyka ...w Dwójce to możliwe.
Zresztą popatrzcie sami. To tylko kilka czerwcowych dni pustej klasy
Wycieczka do zoo
Epicentrum Nauki w Białymstoku
Ile kosztują lody?
Dni Środowiska
Gołdapski Ekopiknik
Dni ze strażakami,leśnikami,policjantami...
Czysta Gołdapa i Czysta Wisła
Odrobina historii
Uniwersytet Dzieci
Matematyka i elektrośmieciCzy w zwykłej szkole da się regularnie wychodzić do lasu i to przez cały rok?W Dwójce da się.Czy w zwykłej szkole da się regularnie wychodzić na zajęcia sportowe na łono natury ?W Dwójce da się.Czy każdy przedmiot można zrealizować na łonie natury?W Dwójce takJęzyk polski,matematyka,przyroda,historia,fizyka ...w Dwójce to możliwe.Zresztą popatrzcie sami. To tylko kilka czerwcowych dni pustej klasyWycieczka do zooEpicentrum Nauki w BiałymstokuIle kosztują lody?Dni ŚrodowiskaGołdapski EkopiknikDni ze strażakami,leśnikami,policjantami...Czysta Gołdapa i Czysta WisłaOdrobina historiiUniwersytet DzieciMatematyka i elektrośmieci30Pierwszoklasiści zapewniają :
-umiemy dużo
-promujemy działania zachęcające do lekcji w terenie
-atrakcyjność otwartego terenu
Jak najczęściej uczymy się praktycznie w terenie,bez względu na pogodę;
Zachęcamy wszystkie dzieci - uczcie się w terenie,
Zapraszamy nauczycieli ,rodziców ,opiekunów – przebywajcie z dziećmi na świeżym powietrzu,dookoła
bezpłatne pomoce dydaktyczne.
Wszystko jest możliwe
Dziękujemy i wręczamy Giga-laurki-przyjaciołom Dwójki ,którzy zachęcają do pracy i nauki na świeżym
powietrzu. Fajnie,że jesteście.Alina Oleszczuk
- 10cze
Zawody MTB „Leśna pętla”
08 czerwca 2024 roku na trasach w Lesie Kumiecie odbyły się zawody MTB „Leśna pętla”.
Naszą szkołę reprezentowali:
dziewczęta rocznik 2014 – 2013:
- Michalina Górczyńska – 2 miejsce
- Maja Żukowska – 3 miejsce
chłopcy rocznik 2014 – 2013:
- Stanisław Redziński – 2 miejsce
dziewczęta rocznik 2012 – 2011:
- Lena Olszanicka – 2 miejsce
chłopcy rocznik 2012 – 2011:
- Paweł Święcikowski – 1 miejsce
- Marcin Dojlido – 3 miejsce
20Agnieszka Podbielska
Stanisława Mossakowska
- 10cze
Żywa lekcja historii – Turniej rycerski
W piątek 07 czerwca 2024 roku gościliśmy w naszej szkole członków bractwa Chorągwi Zaciężnej Rycerstwa APIS z Gniewu. Przybyli oni na zaproszenie nauczycielki historii i pod kierunkiem Pana Jacentego Ordowskiego przeprowadzili żywą lekcję historii pt. „Turniej rycerski”.
W programie spotkania:
– powitanie dziatwy i bakałarzy przez Wielkiego Mistrza i drużynę rycerską
– wystrzał z hakownicy na wiwat
– prezentacja tańca średniowiecznego i nauka tańca dla dziatwy
– pojedynek rycerski
– próby turniejowe dla dziatwy:
*cięcie mieczem długim na machinie komtura,
*strzelanie z kuszy,
*ciskanie sulicą (krótką włócznią)
– igrce średniowieczne: mały John,
*łapaczki,
*kręgle średniowieczne
- lepiglina dla dziatwy
Z wielką przyjemnością przenieśliśmy się do epoki średniowiecza.
7Patrycja Nawrocka
- 09cze
# TRZYMAJ FORMĘ!
Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swoją formę podczas dzisiejszych zmagań prowadzonych w duchu średniowiecza. Konkurencje zostały przygotowane przez Chorągiew Zaciężną Rycerstwa APIS z Gniewu pod kierunkiem Jacentego Ordowskiego. Na szkolnym boisku odbył się turniej rycerski.
Uczniowie zmagali się z utrzymaniem równowagi, celnością strzelania z kuszy, rzucania oszczepem i piłkami. Ważna była siła fizyczna. Sprawdzali także precyzyjność wykonywanych ruchów.
Pamiętajmy, że ruch to zdrowie. A zdrowie potrzebne jest w każdej epoce.22Małgorzata Marcinkiewicz
- 09cze
CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
W klasie 0a we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Gołdapi oraz rodzicami realizowany był ogólnopolski program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Program ma charakter profilaktyczny, a jego głównym celem jest zwiększanie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Rodzicom zostały przedstawione ogólne założenia programu, problematyka zajęć, jak również oczekiwane korzyści płynące z jego realizacji.
W ramach programu przedszkolaki wzięły udział w pięciu zajęciach warsztatowych dostosowanych do ich psychofizycznych możliwości. Dzieci rozpoznawały oraz rysowały źródła i rodzaje dymu. Wyobraźnia przeniosła je w góry, na łąkę i do lasu, gdzie jest czyste powietrze, a potem do miejsca, w którym ludzie palą papierosy. Dzieci zamieniły się w kwiaty w dużym, pięknym ogrodzie, w grupach rysowały ogrody z czystym oraz zadymionym powietrzem. Poznały maskotkę programu - sympatycznego dinozaura Dinusia, który bardzo nie lubił dymu papierosowego oraz nauczyły się piosenki o nim. Projektowały własne znaczki z zakazem palenia, które zabrały do domów. W wyniku zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego, zaczęły zastanawiać się, w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażone są na wdychanie dymu z papierosa. Proponowane ćwiczenia oddechowe, zabawy dramowe, ruchowe, plastyczne, nauka piosenki sprawiły, że przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach.
4Beata Kaczmar
- 09cze
Liga Biegów Przełajowych Szkół Powiatu Gołdapskiego - PODSUMOWANIE
04 czerwca 2024r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi odbyło się uroczyste podsumowanie Ligi Biegów Przełajowych Szkół Powiatu Gołdapskiego. W roku szkolnym 2023/2024 rozegrano IV rzuty – zawody odbyły się: 23.09.2023r., 28.10.2023r., 27.04.2024r. i 25.05.2024r.
W klasyfikacji końcowej po IV rzutach uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
chłopcy rocznik 2018 – 2017:
-
Michał Ziembal – 2 miejsce
dziewczęta rocznik 2016 – 2015:
-
Zuzanna Morek – 1 miejsce
-
Lena Dębowska – 4 miejsce
chłopcy rocznik 2016 – 2015:
-
Dawid Łaban – 4 miejsce
-
Alan Grygieńć – 7 miejsce
-
Miłosz Dyniszuk – 8 miejsce
dziewczęta rocznik 2014 – 2013:
-
Michalina Górczyńska – 8 miejsce
chłopcy rocznik 2014 – 2013:
-
Stanisław Redziński – 6 miejsce
-
Filip Wiatrowski – 9 miejsce
dziewczęta rocznik 2012 – 2011:
-
Anna Zalewska – 4 miejsce
-
Julia Rolka – 7 miejsce
-
Lena Kamczycka – 10 miejsce
-
Weronika Orłowska – 11 miejsce
chłopcy rocznik 2012 – 2011:
-
Michał Zieliński – 2 miejsce
-
Ksawery Wołązewicz – 4 miejsce
W zawodach wystartowało 12 szkół, w klasyfikacji drużynowej nasza szkoła zajęła 3 miejsce.
5Agnieszka Podbielska, Stanisława Mossakowska
-