Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami „Eko-MAZURY” Sp. z o.o. w ramach realizowanego projektu zainicjowało realizację kampanii edukacyjnej, mającej na celu wzmocnienie świadomości mieszkańców o systemie gospodarowania odpadami. Zachęcamy naszą społeczność szkolną do udziału w konkursie plastycznym dla dzieci oraz udziału w olimpiadzie online. Szczegóły znajdziecie się w załączonych regulaminach i na plakatach.
- 14lis
- 14lis
Inscenizacja bajki "Przyjaciele" A. Mickiewicza w klasie 4a
Niedawno na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 4a poznali bajkę Adama Mickiewicza pt. „Przyjaciele”. Temat bajki stał się inspiracją do przygotowania inscenizacji utworu. Najpierw uczniowie czytali tekst z podzialem na role, następnie podzielili się na zespoły, przydzieli role, wykonali rekwizyty: drzewa i miniaturki bohaterów. Odbyły się próby, a na koniec oczekiwana z wielką niecierpliwością - premiera przed publicznością, którą stanowili koledzy i koleżanki z klasy. Wszyscy uczniowie bardzo starali. Było dużo śmiechu i mnóstwo gromkich oklasków. Taki sposób prezentowania utworu bardzo się wszystkim spodobał. Wywołał wiele pozytywnych emocji.
6Barbara Girtler
- 14lis
"TO I OWO, LECZ NA NOWO" - DZIAŁAMY W PROJEKCIE
W związku z realizacją projektu profilaktycznego, dofinansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Gołdap na lata 2023-2026, w roku 2024, tytuł:
„TO I OWO, LECZ NA NOWO”, podmiot realizujący: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM.MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W GOŁDAPI, ul.1Maja 25, 19-500 Gołdap, woj. warmińsko-mazurskie, w dniach 4-8 listopada odbyły się kolejne zajęcia rehabilitacji ruchowej, połączone z ćwiczeniami oddechowymi i odprężającymi. Typ zajęć doskonale wpływa na samopoczucie uczniów, integruje ich w działaniu oraz odpręża.Stanisława Mossakowska
- 14lis
DZIEŃ JEŻA W KLASIE 0A
Z okazji Dnia Jeża do naszej sali przedszkolnej zaprosiliśmy panią leśnik Milenę Łabanowską z Nadleśnictwa Gołdap. Pani Milena przekazała nam wiele cennych informacji na temat tego bardzo sympatycznego i pożytecznego zwierzątka. Słuchaliśmy z ogromnym zaciekawieniem, zadawaliśmy pytania. Dowiedzieliśmy się, że nasz kraj zamieszkują dwa gatunki jeży – wschodni i zachodni zwany też europejskim, a różnią się one przede wszystkim kolorem brzuszka. Poznaliśmy wygląd, tryb życia, zwyczaje jeża i jego ulubione przysmaki. Niestety, ma on też wrogów, do których należą inne zwierzęta, takie jak borsuki, lisy, sowy, psy, szczególnie uciążliwe są kleszcze. Działalność człowieka również stanowi bardzo poważne zagrożenie. Wiemy już, w jaki sposób możemy chronić i pomagać jeżom, by całkowicie nie zniknęły z naszego otoczenia i stały się częstymi gośćmi w naszych ogrodach. Pamiętajmy, że w Polsce jeże są pod ochroną, a trzymanie ich w domu jest prawnie zakazane. Po spotkaniu otrzymaliśmy pamiątkowe odznaki oraz wykonaliśmy prace plastyczne, oczywiście jeżyki.
Pięknie dziękujemy Pani Milenie Łabanowskiej za przeprowadzenie jeżowych zajęć.
8Beata Kaczmar
- 14lis
Rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego Wakacyjne wspomnienia, wakacyjne krajobrazy
Celem konkursu było:
- rozwijanie kreatywności małych artystów;
- wzbogacenie warsztatu plastycznego i rozwijanie wybranej techniki plastycznej;
- dostrzeganie piękna natury;
- promowanie osiągnięć uczniów.
Oto laureaci:
I miejsce:
Weronika Banaś kl.Ib
Dawid Romanowski kl.Ib
II miejsce:
Błażej Kamczycki kl.Ia
Magdalena Bernatowicz kl.Ib
III miejsce:
Oskar Kalinowski kl.IIIa
Blanka Markowska kl.IIa
wyróżnienie:
Karol Makowiecki kl.IIa
Marcelina Misiewicz kl.Ib
Gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych!
Teresa Augustynowicz
- 12lis
XIII Szkolny Konkurs „Śpiewamy kolędy”
Organizator: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi, ul. 1 Maja 25, 19-500 Gołdap
REGULAMIN
I. Cele konkursu
-
Popularyzacja tradycyjnych polskich kolęd.
-
Zachęcanie do kultywowania polskich tradycji bożonarodzeniowych.
-
Wprowadzenie w świąteczny nastrój.
-
Promocja uzdolnionych uczniów.
-
Oswajanie uczniów z występem przed publicznością.
II. Regulamin konkursu
-
W konkursie biorą udział soliści w czterech kategoriach wiekowych:
I kategoria: kl. 0 – I
II kategoria: kl. II – III
III kategoria: kl. IV – VIV kategoria: kl. VI – VIII
-
Uczestnicy konkursu zobowiązani są do zaprezentowania jednej tradycyjnej polskiej kolędy– 2 zwrotki dzieci najmłodsze, pozostali 3 zwrotki lub cała kolęda, jeśli jest ona krótsza niż 3 zwrotki.
-
Uczestnik, który brał udział w konkursie w poprzednich latach, prezentuje kolędę inną niż w poprzednich edycjach.
-
Uczestnik konkursu śpiewa z podkładem muzycznym przygotowanym we własnym zakresie. Podpisany pendrive z muzyką należy dostarczyć do p. Heleny Galińskiej do 05. 12. 2024 r.
-
Uczestników konkursu zgłasza wychowawca do p. Heleny Galińskiej poprzez przekazanie wypełnionego przez rodziców lub opiekunów ucznia „Formularza zgłoszeniowego do konkursu wokalnego ŚPIEWAMY KOLĘDY”. Prosimy wychowawców o zgłoszenie najlepiej śpiewających uczniów w klasie, maksymalnie 3 osoby (klasa licząca do 20 uczniów) lub maksymalnie 4 osoby (klasa licząca 21 i więcej uczniów).
-
Zgłoszenia przyjmujemy do 05. 12. 2024 r.
-
Przesłuchania odbędą się 09. 12. 2024 r., o godz. 9.40 – klasy IV – VIII , 10. 12. 2024 r. 10.45 - klasy 0 – III, w sali nr 8.
-
Organizator powoła jury spośród nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi. W skład jury oceniającym daną kategorię wiekową nie może wejść osoba spokrewniona z uczestnikiem konkursu.
-
Oceniane będą: opanowanie tekstu kolędy, walory głosowe, muzykalność, poczucie rytmu, interpretacja utworu.
-
Jury przyzna nagrody rzeczowe za I, II, III miejsce w każdej kategorii wiekowej. Organizator zastrzega sobie prawo przyznania większej liczby nagród na wniosek jury.
-
Nie przysługuje odwołanie od decyzji jury.
-
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu przesłuchań, lista laureatów zostanie wywieszona na drzwiach sali nr 8, relacja z konkursu opublikowana na stronie internetowej szkoły, szkolnym Facebooku i w mediach lokalnych.
-
Konkurs wyłoni reprezentantów szkoły na świąteczne konkursy wokalne wyższego szczebla.
-
Zdobywcy I, II i III miejsc z każdej kategorii wiekowej zaprezentują się społeczności szkolnej 20. 12. 2024 r., wtedy też otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.
-
Każdy uczestnik otrzyma dyplom za udział w konkursie.
-
Brak wyrażenia zgody na warunki wynikające z niniejszego Regulaminu, niespełnienie któregokolwiek z wymagań wynikających z Regulaminu lub podanie informacji nieprawdziwych, skutkować będzie dyskwalifikacją Uczestnika.
Osoby odpowiedzialne za realizację: Helena Galińska, Marzanna Chomiczewska, Stanisława Mossakowska
-
- 12lis
10 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jeża-EkoDrużyna Gołdap 2a SP 2 informuje
Święto to wydawać się może jako dość nietypowe, ale również mało znane.
W jakim celu zatem świętować dzień tego kolczastego ssaka. Odpowiedź jest prosta. Jeśli nie będziemy chronić jeży, one wkrótce wyginą.
Czy możemy wyobrazić sobie świat bez jeży? Takie zagrożenie niestety staje się coraz bardziej realne. Jeże są doskonale dostosowanymi przez ewolucję zwierzętami, mogącymi opierać się środowisku, a mimo to znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną, bo na te „kolczaste kulki” czyha wiele, szczególnie cywilizacyjnych, niebezpieczeństw.
Jeże prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są głównie drapieżnikami – żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami.Tradycyjnie wykonaliśmy jeże z makulatury i rozwinęliśmy wiedzę na temat tych sympatycznych zwierząt.
więcej...
Dominik Dobrowolski -przyjaciel szkoły
4Alina Oleszczuk
- 12lis
Dzień Jeża w grupie 0B
10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża. Jest to świetna okazja, by uświadomić przedszkolakom jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Ten dzień przypomniał również dzieciom, że te zwierzęta są w Polsce pod ochroną.
Zajęcia rozpoczęliśmy od rozwiązania zagadki o jeżu. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz w jaki sposób przygotowują się do zimy. Obejrzały także film edukacyjny o jeżach. Dużo radości sprawiły dzieciom zabawy muzyczno- ruchowe: „Na dywanie siedzi jeż”, „Jeże” i układanie „Jeżowych puzzli”. Wykonały pracę plastyczną, z wykorzystaniem papierowych talerzyków, z których wyczarowały przepiękne jeże. Tego dnia przedszkolaki obejrzały krótki teatrzyk pt. „ Bajka o Jeżu Mateuszu”.
Z okazji Dnia Jeża gościliśmy w naszej grupie p. Ewę Słomską, która przeprowadziła warsztaty z masy solnej i wykonała razem z nami jeże. Masa solna jest doskonałym i prostym tworzywem do zabawy. Przedszkolaki z ciekawością przyglądały się, jak z prostych składników można zrobić masę, a z niej jeże. Uwieńczeniem aktywnego udziału w zajęciach było wręczenie dzieciom medali. Dzień Jeża spędziliśmy bardzo miło i sympatycznie.35Marta Taraszkiewicz
- 12lis
Zbiórka kasztanów zakończona
Szkolne Koło Caritas serdecznie dziękuje całej społeczności szkolnej za ogromne zaangażowanie w zbiórkę kasztanów na leczenie pięcioletniego Antosia Lenkiewicza, walczącego z chorobą nowotworową. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej szkoły udało się zebrać aż 711 kg kasztanów. To wspaniały wynik, który pokazuje, jak wielkie serca mają uczniowie, rodzice, nauczyciele i wszyscy, którzy wzięli udział w tej akcji. Wasze zaangażowanie to piękny wyraz solidarności i empatii, który daje Antosiowi szansę na lepsze jutro.
Razem możemy więcej!
Anna Putra
- 11lis
11listopada -Święto Niepodległości
,,Polacy mają w sobie instynkt wolności. Ten instynkt ma wartość i ja tę wartość cenię”. Tak powiedział patron Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi.
Podczas akademii dla lokalnej społeczności aktorzy – uczniowie naszej szkoły – starali się przekonać grupkę hip – hopowców, dlaczego warto cenić wolność. Przypomnieli, jak trudną mieli do niej drogę Polacy. Uzasadnili poprzez zaśpiewanie pieśni: ,,Kadrówka, ,,Pałacyk Michla”, ,,Ułani”. Hip – hopowcy zrozumieli, że tego dnia należy się wielki szacunek przodkom walczącym o niezależność Polski. Dowiedzieli się, dlaczego uczniowie z Dwójki mają za patrona Józefa Piłsudskiego. Doszli do wniosku, że to radosne święto, że należy pamiętać o symbolach narodowych.
Akademia została przygotowana według autorskiego scenariusza Małgorzaty Marcinkiewicz i Barbary Nierwińskiej. Muzykę opracowała Stanisława Mossakowska. Dekoracje wykonała Anna Jurczyk – Andrzejewska. Aktorami byli nasi uczniowie: Inga Jadeszko, Filip Marcinkiewicz, Gabriel Świtaj, Elliott Karniłowicz, Lena Olszanicka, Julia Buraczewska, Julia Solnica, Lilia Metelska, Anna Zalewska, Adam Piotrak, Michał Zieliński, Mikołaj Metelski.
Ogromne podziękowania wszystkim rodzicom za współpracę.
Małgorzata Marcinkiewicz
- 08lis
Akcja „Szkoła do hymnu”
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”, do której zostały zaproszone przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką wszystkie polskie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe. Nauczyciele i uczniowie wspólnie odśpiewali nasz hymn narodowy - „Mazurek Dąbrowskiego”.
1
- 07lis
SZKOLNY etap konkursu recytatorskiego MOJE TWOJE NASZE
Dzisiaj, 07 listopada 2024r. odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego pt. MOJE TWOJE NASZE,
podczas którego uczniowie kl. 4- 7 prezentowali utwory poetów Warmii i Mazur. Celem konkursu było
wyłonienie sześciorga uczniów do etapu powiatowego w I kategorii wiekowej.
Nasi uczniowie interpretowali głosowo utwory Józefy Drozdowskiej, Urszuli Wrzosek, Danuty Bartoszuk i
Leszka Moczulskiego. Nie są to łatwe teksty do recytacji. Jury konkursowe, czyli p. Edyta Izbicka, p.
Marzanna Chomiczewska i p. Teresa Augustynowicz, wyłoniło tych, którzy będą reprezentować DWÓJKĘ
podczas konkursu powiatowego w I kategorii wiekowej, 10 – 13 lat. Są to:
Inga Jadeszko z kl.4b, Tymoteusz Karwowski z 7b, Konrad Makowiecki z 7b, Filip Marcinkiewicz z
4b, Oliwia Sokół z 5a i Gabriel Szoka z 5a.
W II kategorii wiekowej, 14-16 lat, wezmą udział uczennice klasy 8a, Anna Konieczny i Zuzanna Piwowar.
Uczniów przygotowały panie uczące języka polskiego, Barbara Girtler i Małgorzata Marcinkiewicz.
Powodzenia na etapie powiatowym, 20 listopada.Małgorzata Marcinkiewicz
- 07lis
W książkach jest magia, wiedza, mądrość i nauka -EkoDrużyna Gołdap 2A SP2 informuje ( z cyklu Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek)
Głośne czytanie uczy dziecko myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był też inspiracją do zaakcentowania roli czytania w życiu każdego człowieka.
Zatem zapraszamy do kolejnej lektury tym razem eko pt. Przyjaciele- Miry Stanisławskiej-Meysztowicz i Grzegorza Kasdepke.W Dwójce nieprzerwanie trwa akcja „ Czyta pani, czyta mama,czyta tata czytam Ja”.
Wielbicieli książek w naszej szkole jest wielu.
Dziękujemy za chwile z książką nauczycielkom z Dwójki,które zaszczyciły nas swoją obecnością :
Edyta Izbicka, Urszula Masiulaniec, Alina Oleszczuk.
Zapraszamy na wspólne czytanie i taniec z bajkowymi postaciami:)10Alina Oleszczuk
- 07lis
BAJKOWE ZAJĘCIA
Z okazji Dnia Postaci z Bajek w oddziale przedszkolnym 0a odbyły się bajkowe zajęcia,
podczas których dzieci rozwijały spostrzegawczość wzrokową, logiczne myślenie, doskonaliły
umiejętność przeliczania, utrwalały poznane literki i przy tym fajnie się bawiły. Przedszkolaki
rozwiązywały zagadki słuchowe i obrazkowe oraz proste rebusy, układały historyjki
obrazkowe, odszukiwały ukryte baśniowe postacie. Obejrzały teatrzyk na motywach baśni
„Czerwony Kapturek”. Z radością i wielkim zaangażowaniem samodzielnie zaprojektowały i
wykonały bajkowe kukiełki z drewnianych łyżek. Nie zabrakło też zabaw integracyjnych z
kolorową chustą.16Beata Kaczmar
- 07lis
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Bajki te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. To 5 listopada bohaterzy bajek mają swoje święto. Tego dnia, dzieci jak i dorośli mogą zanurzyć się w magiczny świat. Dzień ten, nie tylko przypomina nam o wartościach płynących z bajek, ale również zachęca do wspólnego świętowania. Zapraszam na fotograficzną relację z Dnia Bajek w SP2 Gołdap.
13Edyta Izbicka
- 06lis
"Moja ulubiona postać z bajki" - rozstrzygnięcie konkursu
Przedszkolaki z grupy 0B wzieły udział w konkursie plastycznym "Moja ulubiona postać z bajki", organizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 1 w Gołdapi. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, budzenie zainteresowania różnymi technikaminplastycznymi, a także rozwijanie zainteresowań dzieci literaturą dziecięcą. Nasze przedszkolakizdobyły IV miejsce i dwa wyróżnienia:
IV - Cezary Sereda
Wyróżnienie - Zofia Albowicz, Mikołaj Górczyński
Gratulujemy :)
Marta Taraszkiewicz
- 06lis
Program Szkoła z Klasą
W tym roku szkolnym 2024/2025 wspólnie z Fundacją Szkoła z Klasą zadbamy o wzmacnianie odporności psychicznej dzieci i młodzieży w naszej szkole! Jest nam bardzo miło poinformować, że nasza szkoła pozytywnie przeszła rekrutację do programu Szkoła z Klasą i tym samym, w gronie 120 szkół z Polski, będzie prowadzić działania na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego uczniów i uczennic.
W ramach pierwszego etapu programu wzięliśmy już udział w diagnozie, w której określiliśmy obszary działania - ważne z punktu widzenia rozwoju młodych osób. Następnie wraz z ekspertami fundacji zaplanujemy konkretne kroki, a w połowie roku zaprosimy uczniów i uczennice do wspólnej dyskusji. Będziemy rozmawiać o potrzebach naszych uczniów i uczennic, a także przygotujemy wspólnie projekt edukacyjno–społeczny dotyczący zdrowia psychicznego. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie:
Program Szkoła z Klasą jest prowadzony przez Fundację Szkołą z Klasą w ramach przedsięwzięcia Kurs na Odporność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego wspólnie przez Fundację Szkoła z Klasą i Fundację Edukacja dla Demokracji.
Koordynator główny programu w szkole: Martyna Gołębicka
Szkolni koordynatorzy: Anna Bocian, Urszula Masiulaniec, Stanisława Mossakowska, Teresa Augustynowicz
#fundacjaszkołazklasą
#szkołazklasą
#kursnaodporność
- 06lis
KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
We wtorek, 5 listopada, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej, odbywającym się w Szkole Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie. Na tle biało – czerwonej dekoracji rozbrzmiewały dźwięki pieśni patriotycznych w różnej aranżacji. Zuzanna Morek zajęła III miejsce w kategorii uczniów klas I – III, natomiast Elliott Karniłowicz usytuował się na pierwszej pozycji wśród uczniów bardzo licznej grupy, reprezentujących klasy IV – VI. Ujmującym brzmieniem oraz pięknym strojem urzekli publiczność również: Eunnika Karniłowicz, Dawid Rusyn oraz Mykyta Rusyn. Jesteśmy dumni z występu naszych solistów.
5Stanisława Mossakowska
- 06lis
WIZYTA PRZEDSTAWICIELI WOJSKOWEGO CENTRUM REKRUTACJI W GIŻYCKU
4 listopada uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji z Giżycka. Panowie zapoznali uczniów z zasadami funkcjonowania klas mundurowych w średnich szkołach publicznych. Opowiadali o przebiegu kariery wojskowej i uposażeniu. Wiedzę uzupełnili prezentacją multimedialną.
Stanisława Mossakowska
- 05lis
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK 2024
05 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek Walta Disney’a. W ten niezwykły dzień dzieci z grupy 0b przebrały się w bajkowe stroje i wspólnie wyruszyły w podróż do bajkowej krainy. Do tej wyjątkowej wyprawy dołączyły dzieci z Przedszkola Nibylandia. W rytmach dziecięcych przebojów bawiły się na bajkowym balu. Tego dnia sala przedszkolaków zamieniła się w zaczarowaną krainę, w której pojawiły się wróżki, księżniczki i super – bohaterowie. Naszą grupę odwiedziły także Trzy Świnki, Piratka, Czerwony Kapturek i wiele innych bajkowych postaci. Odbył się także pokaz bajecznych strojów i quiz wiedzy o bohaterach bajek.
Ten dzień przypomniał wszystkim dzieciom jak ważne w życiu są bajki i patrząc na zdjęcia nie tylko dzieciom 😊.
57Marta Taraszkiewicz