ANDRZEJKI W BIBLIOTECE
Co to są Andrzejki?
Dokładnie to nie wiemy skąd Andrzejki przywędrowały do Polski, tego tak naprawdę nie wie nikt. Pierwsze wzmianki w polskiej literaturze o andrzejkowych zwyczajach pochodzą z 1557 roku w komedii Marcina Bielskiego „Justyna i Konstancja”. Niektórzy twierdzą, że przywędrowały aż ze starożytnej Grecji, inni, że Andrzejki mają starogermańskie korzenie lub nawet celtyckie. To nie pochodzenie, ale zabawa liczy się najbardziej! I tak, tego dnia w bibliotece szkolnej odbyły się wypełnione magią wróżby andrzejkowe, jako symboliczne pożegnanie zabaw przed nadchodzącym adwentem.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE
W piątek ubiegłego tygodnia najmłodsze dzieci naszej szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie wysłuchały historii pluszowego misia. Cieszyły się, że mogą pomóc Puchatkowi odczarować Stumilowy Las malując wspólnie kolorową kredą. Urodzinowe rysunkowe prezenty bardzo ucieszyły misia.
Ruszyła akcja „Ptasia Stołówka 2023/2024” -EkoDrużyna Gołdap 1a SP2 informuje ( z cyklu pomagamy leśnikom w dokarmianiu ptaków i zwierzyny leśnej )
Nowa grupa Przyjaciół Przyrody z Dwójki uczy się w jaki sposób dokarmiać ptaki zimą. Mali ornitolodzy przypominają:
1.Dokarmiaj regularnie albo wcale, czyli najważniejsza jest systematyczność.
2.Przygotuj odpowiedni rodzaj, ilość i jakoś pokarmu.
3.Pamiętaj o pojemniku z wodą.
4.Dbaj o porządek w karmniku.
5.Pomyśl o przygotowaniu naturalnych ptasich stołówek. Posadź wiosną krzewy owocowe np. głóg,dziką różę, jarząb pospolity lub inne).
„Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi
Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie klasy 6b oraz 7a, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zajęcia odbywały się w ekopracowni klimatycznej w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi na początku listopada 2023r.
Piekarnia „Młyn” w Olecku gwarancją pysznego pieczywa i smacznego sękacza.
23.11.2023r. uczniowie klasy II a i V b Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi wzięli udział w warsztatach rzemieślniczych zorganizowanych w Piekarni Młyn w Olecku, których celem było poznanie procesu produkcji chleba i sękacza, pracy piekarza i cukiernika oraz urządzeń wykorzystywanych w piekarni.
Uczniowie z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem zapoznali się z etapami produkcji chleba i sękacza. Samodzielnie upiekli swoje pierwsze w życiu sękacze i pyszny chleb. Dokonali degustacji chleba, pierniczków i pączków. Poczynili zakupy w sklepie firmowym.
Zawody sportowe
24 listopada 2023 r. na hali OSiR odbyły się MISTRZOSTWA POWIATU GOŁDAPSKIEGO SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO - IGRZYSKA DZIECI - W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW. Nasza szkolna drużyna zajęła III miejsce. Chłopcy godnie reprezentowali szkołę.
Stanisława Mossakowska
Harcerze włączają się w przedświąteczne akcje
W dniu 24 listopada 2023r. harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves”, podczas swojej cotygodniowej zbiórki, realizowali wiele działań związanych ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Tworzyli kartki świąteczne w ramach projektu Działaj Lokalnie „Dbajmy o naszą planetę”, wykonywali duże papierowe gwiazdki dla wolontariuszy „Szlachetnej Paczki” oraz pakowali prezent dla pana Dariusza włączając się w projekt „Święty Mikołaj dla Seniora”. Do wykonania kartek świątecznych wykorzystali elementy przyrodnicze, m.in. zasuszone mchy, porosty, skrzypy, kwiaty oraz różne elementy dekoracyjne. Młodzi twórcy wykazali się kreatywnością. Ich prace są jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne.
Projekt „Dbajmy o naszą planetę” został dofinansowany ze środków - Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Gołdap real
ŻYWA LEKCJA HISTORII
24 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli po raz kolejny w żywej lekcji historii pt. „Wojny Rzeczypospolitej w XVII wieku”. W ciekawy i humorystyczny sposób historyczna grupa rekonstrukcyjna przekazała wiele ciekawych informacji nt. uzbrojenia wojsk szwedzkich i polskich, o uzbrojeniu polskiej husarii oraz techniki i taktyki wojen prowadzonych w XVII w. Uczniowie – odważni śmiałkowie mogli dosłownie poczuć ciężar umundurowania i spróbować swoich sił w zaaranżowanej walce. Lekcja była bardzo ciekawa. To nie pierwsze spotkanie z Bractwem Rycerskim Jacentego Ordowskiego z Gniewu. Uczniowie wiedzą, że każdy spektakl to duża dawka wiedzy historycznej i humoru. Tak było i tym razem.
Dzień Misia w grupie 0b
25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów i najlepsza przytulanka - Pluszowy Miś. Z tej okazji na dzieci z grupy 0b czekało wiele atrakcji. Przyszły do oddziału przedszkolnego ze swoimi wyjątkowymi misiami. Uczestniczyły w wielu ciekawych zabawach z pluszakami, poznały historię ich święta, bawiły się do znanych misiowych przebojów. Rozpoznawały misie z różnych bajek, układały puzzle i wykonały pracę plastyczną związaną z bohaterem dnia. Odwiedziły również biblotekę szkolną, gdzie czekała na nich pani E. Izbicka wraz z maskotką. Miały okazję obejrzeć prezentację na temat Kubusia Puchatka i wspólnie namalować dla niego Stumilowy Las. Był to mile spędzony dzień, pełen wrażeń!
Liść opadł mija już listopad- EkoDrużyna Gołdap- 1a SPnr 2 informuje
Liście,były głównym tematem lekcji z udziałem gołdapianek-pani Zofii Błaszczyk-emerytowanej nauczycielki i Renaty Wójcik-lokalnej artystki -plastyczki. Pani poprowadziły warsztaty pełne pasji. Pani Zofia czytała dzieciom o dawnej szkole .Opowiadała o dzieciach ,które uczyła, o swojej twórczości-pisze wiersze i maluje .Pani Renata przekazała dzieciom wiedzę na temat budowy i kształtu liści. Podczas spotkania dzieci poszerzyły wiedzę przyrodniczą, rozwinęły zainteresowania światem przyrody oraz uwrażliwiły się jeszcze bardziej się na jej piękno.
Potem było już tylko śpiewanie i malowanie. Popatrzcie sami...
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI – ciąg dalszy
Uczniowie naszej szkoły na zajęciach z pedagogiem specjalnym i ze mną, pedagogiem szkolnym wykonali na parawanie imitację pnia drzewa z koroną. RODZICE, UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE zostali zaproszeni do napisania na przygotowanym listku życzliwego słowa i przyklejenia go na drzewie, aby powstało DRZEWO ŻYCZLIWOŚCI. Udało się! Znajduje się ono na parterze. Symbolem DNIA ŻYCZLIWOŚCI, obchodzonego 21 listopada, był żółty kolor. Żeby celebrować ten dzień, wystarczyło uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. Często życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą o wiele więcej niż rozmowa. W tym Dniu mieliśmy też gości ze Słonecznego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom“ w Gołdapi. Wydarzenie to utrwalili na swojej stronie fb:
https://www.facebook.com/sdsgoldap. Tego dnia obdarowali nas pięknymi kwiatkami i kartkami zrobionymi przez siebie, w których znajdowały się życzenia. Zrobiliśmy wspólne pamiątkow
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
W naszej placówce we wtorek, 21 listopada, obchodzony byl ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI.
Uczniowie klasy 1a (EKOdrużyna) z p. Aliną Oleszczuk i pedagogiem specjalnym, Paulą Muszyńską, a także uczniowie klasy 6a z p. Małgorzatą Marcinkiewicz i pedagogiem szkolnym, Aliną Pałys, postanowili napisać na odrysowanych przez siebie papierowych dłoniach pozdrowienia, życzenia, emotki wyrażające sympatię. Następnie te ,,życzliwe dłonie“ przekazali Zespołowi Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Gołdapi. Tam powstała z nich korona DRZEWA ŻYCZLIWOŚCI. Uczniowie z tamtej placówki przekazali zaś nam ,,życzliwe dłonie“, które utworzyły barwne drzewko przed pracownią pedagoga i psychologa. Jedna grupa uczniów z tamtej szkoły była w naszej placówce i wzięła czynny udział w lekcji z kl.3b. Wydarzenie to utrwalili na stronie fb swojej szkoły:
https://www.facebook.com/profile.php?id=1000831651
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO „ZWIERZĄTKO Z RECYKLINGU”
Przedmiotem konkursu było wykonanie samodzielnie lub wspólnie z rodzicem/opiekunem pracy przestrzennej przedstawiającej dowolne zwierzątko. Pracę należało wykonać z materiałów nadających się do recyklingu, dodatkowo można było użyć materiałów naturalnych. Adresatami konkursu były dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III naszej szkoły. Cele konkursu to przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw wobec zwierząt oraz zachęcanie do dawania przedmiotom nadającym się do wyrzucenia drugiego życia.
Harcerze rozpoczęli badania najbliższego środowiska
Podczas zlotu harcerskiego, w dniach 27, 28 października 2023r. harcerze z
2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” przeprowadzili badania elementów środowiska, realizując założenia projektów: „Ekopracownia- zielone serce szkoły” oraz „Dbajmy o naszą planetę”. Wędrując ulicami: 1 Maja, Wczasową, Promenadą Zdrojową, obserwowali i fotografowali porosty na drzewach. Wykorzystując skalę porostową ustalili, że Osiedle „Pod lasem” i obszar nad jeziorem Gołdap znajdują się w 5 strefie zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki. Zgodnie ze skalą porostową, strefa 5 to obszar o względnie małym zanieczyszczeniu powietrza. Porosty listkowate zajmują duże powierzchnie, coraz częściej występują też porosty krzaczkowate: mąkla tarniowa, mąklik otrębiasty raz odnożyce. Przy ul. 1 Maja porosty te występują rzadko, są małe, a czasem zdeformowane. Nad jeziorem porosty krzaczkowate porastają całe pni
Ile zyskujemy na energii odnawialnej…
W dniu 17 listopada 2023r. ekopracownia klimatyczna w Szkole Podstawowej nr2 w Gołdapi była miejscem spotkania społeczności lokalnej i rozmów na temat „Ile zyskujemy na energii odnawialnej?” Uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na temat różnych rodzajów energii odnawialnej oraz korzyści ekologicznych i ekonomicznych wynikających z ich stosowania. Podzielili się swoimi doświadczeniami ze stosowania paneli słonecznych, pomp ciepła oraz gruntowego wymiennika ciepła.
Czysta woda na 60.urodziny Dwójki- Ekodrużyna Gołdap informuje
Ostatnio w Olsztynie podsumowano drugą edycję wojewódzkiego projektu „Czysta woda – zdrowia doda”. To akcja promująca zdrowe żywienie i zdrowe zachowania u dzieci i młodzieży. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia – organizatorzy projektu, oraz delegaci Kuratorium Oświaty w Olsztynie, podkreślali istotę i konieczność przeprowadzania podobnych akcji ponieważ podnoszą one poziom świadomości dzieci i młodzieży, dotyczącej naszego zdrowia.
Druga edycja i druga statuetka dla Dwójki w Gołdapi ,czyż to nie jest wspaniały urodzinowy ekoprezent.
Statuetka zostanie uroczyście przekazana dyrektor szkoły Iwonie Poredzie podczas XXII Zielonych Dni
w Gołdapi.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) to akcja edukacyjna, która w tym roku odbyła się 17 listopada. Uczniowie naszej szkoły od wielu lat uczestniczą w obchodach tego święta. W tym roku postawiliśmy na gry edukacyjne z tabliczką mnożenia w roli głównej. Uczniowie grali w matematyczne gry planszowe, wisielca, łamigłówki matematyczne, kaboom, łapanie wyniku czy układanie wieży, a wszystko przy użyciu tabliczki mnożenia. Gry i zabawy dostarczyły wszystkim wiele emocji i pozwoliły przez zabawę utrwalić tak potrzebną na co dzień bohaterkę tych gier, czyli tabliczkę mnożenia. Z okazji tego święta przedstawiciele klasy IV a przeprowadzili egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia wśród nauczycieli i dyrekcji. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania egzaminatorów uzyskały dyplom Eksperta Tabliczki Mnożenia. Akcja edukacyjna ŚDTM została objęta patronatem Honorowym Burmistrza Gołdapi. T
Laureaci konkursów
Przed całą społecznością szkolną uhonorowani zostali laureaci konkursów:
1. Mistrz Tabliczki Mnożenia (organizatorzy: Teresa Polnik, Małgorzata Wińska)
Mistrzem został Kamil Omilianowicz
Wicemistrzem zostali Zuzanna Bolewska i Damian Ryszewski
Wśród Ekspertów wyróżnieni zostali Damian Łaban, Bartłomiej Kowalski, Maria Wasilewska, Dominik Łaban, Oskar Lutyński, Maciej Ziembal, Wiktor Leszczyński, Borys Wilczyński.
GRECJA W JĘZYKU, KULTURZE I SPORCIE
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi brali udział w projekcie Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej zrealizowanej ze środków programu FERS na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna – „Sztuka łączy!”, nr przedsięwzięcia 2022-2-PL01-KA 122-SCH-000096877.
STOP PRZEMOCY!
W ramach działań kampanii pomarańczowej wstążki na terenie szkoły uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach dotyczących przemocy i agresji. Uczniowie nauczyli się jak odróżnić przemoc fizyczną od psychicznej oraz przemoc od agresji. Wiedzą też jak reagować, gdy dzieje się im lub komuś innemu krzywda. Z sukcesem udało im się również wczuć w stan emocjonalny zarówno ofiary jak i sprawcy przemocy. Z dużym zaangażowaniem szukali odpowiedzi na zadane w trakcie zajęć pytania. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję zdobytej wiedzy i dziękuję za wspólnie spędzony czas.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
DWÓJKOWE WSPOMNIENIA
Z okazji obchodów 60 urodzin Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi w prawym górnym rogu strony internetowej pojawiła się zakładka DWÓJKOWE WSPOMNIENIA. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy w czasie tych 60 lat byli uczniami, pracownikami, gośćmi naszej szkoły o zamieszczanie tam swoich wspomnień. Prosimy o wcześniejsze uważne zapoznanie się z Regulaminem.
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2025/2026 DO KLAS PIERWSZYCH
I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCHodbędzie się w formie elektronicznej. Rozpocznie się 1 marca 2025r. od godz. 8:00. Poniżej linki do platform rekrutacyjnych, gdzie trzeba się zalogować, żeby zapisać dziecko do naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy!
Logowanie
Godziny dzwonków
Niedziela 27.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych